התמודדות עם בגידה

בגידה הוא סיבה לפירוק או בניה מחדש?

גילוי קיומו של רומן או קשר מיני אחר מחוץ למערכת הזוגית הקיימת הוא משבר אמון מהכואבים ביותר במערכת זוגית. כניסה של צלע לשלישית מערערת את יסוד הקשר המושתת על אמון הדדי, נאמנות, בטחון ואקסקלוסיביות. לעיתים בגידה או רומן מבטאים, בדרך לא דרך, איזו שהיא מצוקה אישית או זוגית. הבגידה משמשת "מקום מפלט", למצב הקיים, או נסיון ל"העיר" את בן הזוג השני כי קיימת בעיה בזוגיות. אך מצד שני גם יכולה להיות בעיה של פחד מאינטימיות ורצון אין סופי בריגושים מיניים.

באלו מקרים ניתן לשקם קשר זוגי לאחר בגידה

מידה המוכנות של שני בני הזוג לעבודה על שיקום הקשר, כאשר בן הזוג שפגע מוכן לקחת אחריות על הפגיעה, לבקש סליחה ולקבלה מבן הזוג שנפגע, הרי קיימת תשתית לעבודת השיקום. לא בכל מקרה ניתן לשקם את הקשר. תנאי בסיסי הנו ש"הצלע השלישית" יצאה מהתמונה, והקשר מחוץ לנישואין נפסק לחלוטין.

תהליך שיקום הקשר

על אף הכעס הגדול והעלבון, יש החלטה לתת הזדמנות נוספת לקשר, איך מתמודדים ?
התהליך בשלביו הראשונים דומה הדבר לתחושה שמשהו מת- כמו אבל, ושלא ניתן להשיב את הגלגל לאחור.
השלב הראשון יכול להיות הכחשה – "זה לא יכול להיות…לאחריו או במקביל יופיע כעס רב: "איך יכולת לעשות לי את זה", ובהמשך עצב עמוק המלווה לעיתים במחשבות אובססיביות : איך לא שמתי לב, אולי עדיין הוא בוגד בי, מה קרה, איך קרה, ואף יעלו רגשות אשמה (אולי אני לא מספיק טוב/ה ראוי/ה אטרקטיבי/ת וכד'). כאשר מיד לאחריו יגיע הכעס הגדול, ואיתו הרצון העז להקל על עצמי את התחושה על ידי פרידה, שהיא לרוב אינה הפתרון האופטימלי לבגידה.
במהלך הטיפול זוגי, יאפשר לעוצמות הרגשיות לבוא לידי ביטוי הן לבוגד והן לנבגד. ניסיון לדלג על שלבים, ומציאת פתרונות בזק, עלולים בסופו של דבר לחבל בתהליך ולפגוע כבומנרנג. לאחר ביטוי ועיבוד הרגשות הללו, ניתן יהיה לבחון האם קיימת בזוגיות היכולת להתגבר על המשבר הזה.

האם מתוך משבר תבוא צמיחה?

דווקא המשבר עשוי להוות נקודת מפנה חיובית ביחסים הזוגיים, ולהוביל לצמיחה אמיתית. חשוב להדגיש, משבר הבגידה בדומה למשברים אחרים, שעלול להוביל לסיומו של הקשר הזוגי. עם זאת, כאשר קיים רצון ונכונות לברר את הסיבות מצד שני בני הזוג, יביא המשבר הבנה מעמיקה וטובה יותר של מערכת היחסים הזוגית, וכן בנייה וחיזוק יסודות הקשר כך שיאפשרו מתן מענה נכון ואפקטיבי יותר לצרכים של כל אחד מבני הזוג. הפגיעה לא תעלם, סביר להניח שהצלקת תשאר, אולם אם בני הזוג ישכילו למנף את המשבר לצורך שינוי והתפתחות, הרי בחלוף הזמן הכאב יצטמצם ויתעמעם.