טיפול משפחתי

מי מאיתנו לא רוצה משפחה מאושרת אנחנו אנשי הצוות של המכון שמנו לנו למטרה ,כל אחד יכול להגיע לשם.

מהו טיפול משפחתי?

לעיתים הדרך לא קלה אך אנחנו מאמינים שזה אפשרי לחיות במשפחה מאושרת משפחה היא עסק מורכב. אנו במכון משתדלים להיות קשובים לצרכים ולבעיות שנוצרות במשפחה המצומצמת והמורחבת על מנת להקל עליכם את הקשיים.טיפול משפחתי בא לתת מענה לבעיות משפחתיות מורכבות. הבעיה המשפחתית יכולה להופיע רק אצל אחד מחברי המשפחה, אך למעשה במקרים רבים כל המשפחה זקוקה להתייחסות טיפולית.
טיפול משפחתי טומן בחובו לא מעט מצבים כמו אובדן ואבל, גירושין, ילדים, מחלות ולא מעט מקרים טרגיים. כיצד מתמודדים עם הדברים בצורה שתניב הצלחה ותחזיר את החיים למסלולם הרגיל? האם גם אתם חווים זמנים קשים? ההלם הוא השלב הראשוני, לאחר מכן כעס גדול ואחר כך חוסר הרצון לקלוט את האובדן. האדם למעשה חי בתוך אובדנו וכך סוחף את כל המשפחה למצב הקשה. זו בעיה קשה, מכיוון שברוב המקרים החיים כמו "מפסיקים" מעצמם והכול נע סביב השכול. מטרתנו היא לסייע לכם לעקל את המצב, את הכאב ובעיקר להשיב לעצמכם את חיי המשפחה שנעצרו מלכת.

הגישות המקצועיות לטיפול המשפחתי:

  • הגישה המערכתית- גישה זו רואה במשפחה מערכת שהחברים בה תלויים אחד בשני על מנת להתקיים. הגישה עובדת על שינויים עכשוויים במערכת המשפחתית. שינוי אצל אחד מבני המשפחה יכול להזיז את שאר בני המשפחה, בין אם הם משתפים פעולה ובין עם לא.
  • גישה אסטרטגית- הגישה האסטרטגית רואה את המשפחה כיחידה אחת, שהפרטים בה תלויים וקשורים זה בזה. התלות של החברים במסגרת של המשפחה מהווה בסיס לאינטראקציה פנימית ולתגובות שונות של בני המשפחה. במקרים רבים, האינטראקציה נכנסת לשבלונות קבועות והתגובות חוזרות על עצמן ומונעות בכך שינוי. הגישה האסטרטגית מחפשת דרכים יצירתיות לשבירת השבלונות על מנת לאפשר מוצא לפתרון הבעיה, זאת ע"י טיפול בסימפטום באופן אחר ממה שנעשה עד היום, הימנעות מחזרה על אותן טעויות והצעת פתרונות שונים מ"עוד מאותו דבר.
  • הגישה הנראטיבית- הגישה הנרטיבית בפסיכולוגיה, עוסקת בתפיסה הספרותית – נרטיבית בחיי הפרט. הסיפור של כל פרט ופרט הוא למעשה הדרך בה הוא בנה את סיפור חייו. באמצעות הגישה הזו ניתן לעזור לפרט למצוא את הסיפורים המיוחדים והמוצלחים ולעזור לו להפוך אותם לסיפורים המובילים בחייו העכשוויים.

מתי כדאי לפנות לטיפול משפחתי?

מצבים בהם יש צורך בטיפול משפחתי: גירושין, אובדן, בעיות התנהגות אצל ילדים שלא על בסיס אורגני, הדרכת הורים, גבולות במשפחה, חלוקת תפקידים, ילדים בוגרים עוזבים את הקן, בחירת מסגרת להורה מבוגר, התמודדות עם הורה מבוגר.

מי מוסמך לתת טיפול משפחתי?

פסיכולוג או עובד סוציאלי אשר עברו הכשרה מיוחדת בתחום, ומוכרים ע"י האגודה הישראלית לטיפול במשפחה ובנישואין. יש לשים לב כי יש לא מעט אנשי מקצוע (ואפילו פסיכולוגים) אשר לא עברו הסמכה בתחום המשפחתי. חשוב לבדוק את הרקע המקצועי של המטפל.